Każdy z nas lubi mieć rakietkę, która „sama gra”. Wpływa to pozytywnie na pewność i jakość naszych uderzeń. Istnieje pewien sposób, który może tobie pomóc uzyskać taki efekt. Skorzystaj z tzw. tuningu, czyli preparatu poprawiającego parametry okładzin. Jest tylko jedno „ale”. To niezgodne z przepisami. Teoretycznie.
To jak tuningować sprzęt, opiszę w dalszej części wpisu. Najpierw jednak warto zapoznać się z obowiązującymi przepisami.
Zgodnie z regulaminem Międzynarodowej Federacji Tenisa Stołowego(ITTF), stosowanie jakichkolwiek substancji zmieniających strukturę i właściwości okładzin jest zakazane.
W pełni „legalna” rakietka charakteryzuje się tym, że:
Te same przepisy obowiązują w Polsce. I tak jak większość wyżej wymienionych nieprawidłowości sędziowie mogą „zauważyć”, tak zastosowanie tuningu jest praktycznie niewykrywalne. I wielu zawodników z tego korzysta.
Pierwszą istotną kwestią jest to, jaka technologia została zastosowana do produkcji twoich okładzin. Jeżeli masz te, które dostosowane były do gry na świeżym kleju (np. legendarny Butterfly Sriver), tuning bardzo ci się przyda. Po nałożeniu 2-3 warstw uzyskasz większą sprężystość i szybkość. Frajda z gry będzie większa, o ile masz wystarczające umiejętności i uda ci się „opanować” sprzęt.
W 2008 roku ITTF wprowadziło zakaz stosowania kleju szkodliwego dla zdrowia. Od tamtej pory na rynek trafiają okładziny z wbudowanym „efektem katapulty”. Z ich jakością bywa jednak różnie. Zastosowanie 1-2 warstw tuningu często pomaga poprawić parametry sprzętu.
Teraz przejdźmy do tematu samego tuningowania. Jak to robić? To zależy. Na rynku dostępnych jest ponad 350 różnego typu okładzin. O różnej twardości, szybkości, przyczepności. A więc nie ma jednej uniwersalnej zasady. Musisz to „wyczuć”.
Moje osobiste doświadczenia wskazują, że najlepszy efekt uzyskasz tuningując okładziny o średniej bądź wysokiej twardości podkładu.
Najlepiej tuningować nowy sprzęt, jeszcze przed przyklejeniem na deskę. Wyciągnij okładzinę z opakowania i:
Jeżeli zdecydujesz się na stosowanie tuningu, pamiętaj o kilku istotnych kwestiach.
Znalazłaś/znalazłeś tutaj cenne informacje? A może masz dodatkowe pytania odnośnie tuningu? Daj znać w komentarzu.
Maciej Pietkiewicz
Chcesz podnieść poziom swojej gry? Szukasz cennych wzkazówek i podpowedzi? Zapraszam na mój blog o tenisie stołowym.